کیت کلاچ پژو سوخت آما رسید

کیت کلاچ آما


0 تومان
اشتراک گذاری :

محصولات مشابه

کیت کلاچ پراید سوخت آما

 

مقدمه:

بطور کلی مفهوم کلاچ عبارت است از یک وسیله برای قطع و یا وصل، که در سیستم‌های انتقال نیرو بکار برده می شود. به عبارت دیگر در سیستم های انتقال نیرو، توان و نیرویی که در موتور تولید می‌شود برای استفاده به شکلی دیگر و یا استفاده در جایی دیگر نیاز به استفاده از دیسک و صفحه کلاچ دارد. دلیل آن این است که بتوان بر روی این انتقال نیرو، کنترلی را اعمال کرد، ساده ترین راه بهره گیری از یک کلاچ است، تا هر زمان که نیاز به توقف انتقال نیرو باشد، این عمل انجام پذیرد و بالعکس. مشهودترین استفاده از کلاچ که بهترین مثال آن نیز هست، استفاده در اتومبیل ها و وسایل نقلیه است.
عملکرد کلاچ در خودرو:

در واقع کلاچ یک اتصال اصطحکاکی بین موتور اتومبیل به عنوان منبع تولید نیرو و جعبه دنده اتومبیل برقرار می‌کند. زمانی که کلاچ اتومبیل درگیر است در واقع توان از موتور به جعبه دنده و از آنجا به چرخ ها منتقل می‌شود. اما گاهی لازم است که دنده مورد استفاده در جعبه دنده خودرو بر اساس شرایط جاده و سرعت حرکت خودرو تغییر یابد. برای اینکه بتوان این تغییر را به راحتی ترتیب داد، لازم است که توان را از چرخ دنده هایی که در جعبه دنده وجود دارند، قطع کرد. برای قطع کردن ارتبـاط توانی بین جعبه دنده و موتور از کلاچ استفاده می‌شود. این کار برای راننده اتومبیل در حد فشردن پـدال به کمک پای خویش است. در واقع فشردن پدال پایی سبب فاصله گرفتن محور جعبه دنده از صفحه در حال چرخش موتور (فلایویل) خواهد شد. به عبارت دیگر بوجود آمدن فاصله، یعنی قطع ارتباط و انتقال توان. در این حالت راننده برای مـدت کوتاهی پدال کلاچ را نگه می‌دارد و در زمانی که جعبه دنده تحت تاثیر هیچ نیروی خاصی قرار ندارد دنـده مناسـب را انتخـاب نموده و جعبه دنده را در آن دنده مطلوب قرار می‌دهد و در نهایت پدال کلاچ را رهـا مـی‌کنـد. در ایـن حالـت نقل و انتقال تـوان از موتور به جعبه دنده دوباره از آغاز خواهد شد.

قطعات اصلی مجموعه کلاچ:


قطعات کلاچ عبارتند از:
صفحه کلاچ؛ دو شاخه کلاچ؛ صفحه فلایویل؛ بلبرینگ کلاچ؛ اهرم؛ شاخک‌ها؛ صفحه‌دهنده؛ دیسک کلاچ که از یک کاسه مانند از نوع چدن تشکیل شده است. کلاچ انواع مختلفی دارد: یک صفحه‌ای، دو صفحه‌ای، روغنی، خشک و کلاچ‌های اتوماتیک.

در خودروهایی که عملکرد تعویض دنده آنها بصورت دستی و کلاچ آنها بصورت مکانیکی است، در واقع به طور میانگین در هر 100کیلومتر رانندگی در مسیرهای شهری پر ترافیک، بیش از 700 بار عمل تعویض دنده از طریق گرفتن کلاچ صورت می‌گیرد، پس می توان چنین نتیجه گرفت که مجموعه کلاچ باید از مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما و فرسایش حاصل از اصطحکاک و تنش را داشته باشد.

صفحه کلاچ


صفحه کلاچ وسیله ای است برای به حرکت درآوردن سایر قسمت های کلاچ. صفحه کلاچ حاوی رویه های اصطحکاکی (لنت های صفحه کلاچ ) است که به یک صفحه فولادی پرچ شده اند. صفحه فولادی حرکت دورانی را بوسیله فنرهای پیچشی به صفحه داخلی انتقال می‌دهد. صفحه داخلی با یک محور خروجی از موتور که محور ابتدایی دستگاه انتقال حرکت است در تماس است. رویه‌های اصطحکاکی بین دو عضو محرک یعنی چرخ طیار و صفحه فشار در اثر نیروی وارده از فنرهای بین روپوش و صفحه فشار بصورت کامل تحت فشار قرار می گیرند.
در واقع صفحه کلاچ یک قطعه مصرفی است و دیر یا زود به اتمام می رسد. موارد زیر سبب می شود که عمر صفحه کلاچ کمتر شود:

    رانندگی با شتاب زیاد
    فشار آوردن به موتور در سر بالایی
    تعداد زیاد سرنشینان خودرو
    گذاشتن پا روی پدال کلاچ در حین رانندگی
علائم نشان دهنده ضعیف شدن صفحه کلاچ:

    پدال کلاچ سفت و خشک شده و حالت ارتجاعی و فنری خود را از دست داده باشد.
    مان رها کردن کلاچ، پای شما سریعاً به عقب پرتاب شود.
    اگر دنده ها در هنگام جا زدن صدا می کنند.
    اگر در هنگام حرکت، دور موتور افزایش پیدا می کند اما سرعت، به آن نسبت افزایش نمی یابد.
    پله پله شدن کلاچ ممکن است به سبب خشکی و خرابی سیم کلاچ نیز باشد.

عمر مفید دیسک و صفحه کلاچ:


دوستان و رانندگان عزیزی که هر روز از ماشین خود استفاده می کنند خوب می‌دانند که در هر بار که کلاچ را فشار می دهند چند قطعه با هم درگیر می شوند تا بتوانند قدرت موتور را به چرخ ها انتقال دهند و باعث حرکت خودرو شوند. ذکر این نکته ضروری است که سیستم کلاچ خودرو بعد از گذشت ?? الی ?? هزار کیلومتر نسبت به نوع رانندگی باید تعویض و یا حداقل رگلاژ شود. البته همان‌طور که بیان شد این موضوع به نوع رانندگی شما بستگی دارد.
بهترین زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

1 – اگر خودرو را در دنده ? بگذارید و کلاچ را رها کنید، و ببنید که موتور و اتاق خودرو به لرزه می ‌افتد در حقیقت زمان تعویض دیسک و صفحه است. البته این لرزش کاملا متفاوت است. این یک نشانه واضح و دقیق است برای تعویض دیسک خودرو.
2 – اگر خودرو را در حال سکون در دنده ? قرار دهید و کلاچ را رها کنید و مشاهده کنید که خودرو حرکت کرده و خاموش نشد در حقیقت دیسک و صفحه تمام شده است. اما اگر خودرو سریع خاموش شد، هنوز زمان تعویض صفحه کلاچ فرا نرسیده است؛ به همین سادگی می توانید تشخیص دهید!
3- اگر در سر بالایی نیمه شدید، نیاز به تعویض دنده به شماره‌های سنگین بسیار مشهود بود، زمان آن رسیده است که صفحه کلاچ را تعویض کنید.
4- اگر برای شما هم پیش آمده که پشت فرمان متوجه شده اید، ماشین زیاد گاز می‌خورد ولی حرکت و شتاب خوبی ندارد! زمان آن رسیده که دست به جیب شوید.
5- زمانی اتفاق می افتد که دنده‌های خودرو، خصوصا دنده یک و دنده عقب خوب جا نمی افتد و به سختی انجام می شود. این مشکل در ترافیک‌های سنگین نیز به وضوح قابل مشاهده است.
به طور خلاصه ایرادات رایج دیسک و صفحه کلاچ به شرح زیر است:

  1.  کلاچ بوی سوختگی می‌دهد
  2. کلاچ روغن زده است
  3.فشار غیر استاندارد به کیت کلاچ وارد شده است
  4. لنت صفحه کلاچ سوخته است
  5. کلاچ سر می‌خورد
  6. لقی غیر مجاز بین پدال کلاچ و متعلقات وجود دارد
  7.صفحه کلاچ روغن زدگی دارد
  8.فنر خورشیدی صفحه کلاچ معیوب است
  9. فلایویل تاب دارد و خارج از مرکز می‌چرخد
  10.صفحه کلاچ ساییدگی بیش از حد دارد
  11.سیم کلاچ سفت است
  12. کلاچ صدا می‌دهد
  13.لنت‌های صفحه کلاچ فرسوده شده‌اند
  14.انگشتی‌ها تنظیم نیستند
  15.پدال کلاچ خلاصی کامل ندارد
  16. بخش لغزنده دو شاخه کلاچ ساییدگی دارد
  17. فنرها ضعیف شده‌اند
  18. بلبرینگ‌ها فرسوده شده‌اند و نیاز به گیریس‌کاری دارند
  19. فنرهای ارتعاش‌گیر لوله‌ای معیوبند

دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ شرکتی (سایپا/ایران خودرو و ...):
برای هر خودرو دیسک و صفحه شرکتی که توسط همان شرکت خودرو ساز نظیر سایپا و ایران خودرو و ... بسته بندی و عرضه می شود جزء محصولات استاندارد و روتین محسوب می گردد. این مدل دیسک و صفحه مطابق سفارش همان شرکت خودرو ساز و بر اساس استانداردهای درخواستی آنها در کارخانه تولید کننده تهیه و ارسال شده و چه بسا شرکت تولیدی همان قطعه را با استانداردهای دیگری تولید و در بسته بندی دیگر به بازار عرضه کند.
همین تنوع بسته بندی ها بعضا" موجب ابهام برای مشتریان می شود مثلا" در نظر بگیرید شرکت والئو-VALEO به سفارش ایران خودرو دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ در جعبه ایساکو را به بازار عرضه کرده که روی قطعات داخل جعبه برند والیو حک شده است ولی همان شرکت والئو دیسک و صفحه را با بسته بندی سبز رنگ کیت کلاچ والئو که روی قطعات کیت کلاچ والئو حک شده به سفارش شرکت هرینگتون وارد ایران می کند. خوب در این مثال خاص با توجه به اختلاف قیمت دیسک و صفحه والئو در بسته بندی ایساکو و سبزرنگ هرینگتون ابهامات برای مشتریان رقم خواهد خورد ولی نکته این است سطح کیفی استانداردها برای این دو محصول یکسان نخواهد بود. دیسک و صفحه های شرکتی را می توان استاندارد قابل قبول و مطمئین تعریف کرد.
دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ اورجینال یا اصلی خودرو - ORIGINAL
 این گروه از دیسک و صفحه ها به اشکال و برندهای مختلف برای هر خودرو ظهور می کنند. مثلا" برای برخی از خودروها کیت کلاچ اورجینال با بسته بندی شرکت اصلی تولید کننده آن خودرو وجود دارد از بارزترین این موارد دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ شرکت خودروسازی رنو فرانسه می باشد که با لیبل RENUALT در بازار عرضه می شود. از جمله شناخته شده ترین مدل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ می توان به دیسک و صفحه تندر نود (ال90-L90) اشاره کرد که در بسته بندی رنو و با برچسب شرکتی ایران خودرو فروخته می شود.
برخی دیگر کیت کلاچ های اورجینال متعلق به برند والئو-VALEO هستند که بعضا" در بسته بندی پژو سیتروئن در بازار معرفی می گردند. یا خودروهای کره ای رایج در بازار نظیر پراید برند اورجینال همان مدل دیسک و صفحه سکو در بسته بندی سایپا می باشد.
لذا بطور جمع بندی می توان گفت برندهای اورجینال برای هر خودرو متفاوت و خاص خودش می باشد.
دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ دایکن ژاپن – DAYKEN EXEDY
کیت کلاچ دایکن ساخت کشور ژاپن از ممتازان و نامداران اخیر قطعات دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ خودرو است که طی یک دهه اخیر اثبات خوبی از عملکرد خودرویی نشان داده است. دیسک و صفحه دایکن در مقایسه با دیسک و صفحه های مشهور به نرمی، کمی سفت تر محسوب میشود ولی نه به این معنی که دیسک و صفحه پس از نصب زیر پا سفت باشد عموما" این سفتی ناشی از عملکرد بد و غیراستاندارد مکانیک است وگرنه با نصب صحیح میزان نرمی نرمال و قطعا" نسبت به دیسک و صفحه قبلی زیرپای شما باید نرمتر باشد.
آنچه دایکن را مشابه سایر محصولات ساخت ژاپن نامدار کرده طول عمر بسیار بالا و قدرت منحصربفرد در کلاچ گیری های مکرر می باشد. گزارشات مشتریان برای این دیسک و صفحه تا سطح کارکرد 180 هزار کیلومتری برای خودروهای داخلی را نشان می دهد. در کل اگر دنبال پرکاری یک دیسک و صفحه هستید و خانم دکتر قصد نشستن پشت خودرو را ندارد که از سفتی گلایه کند و پول آن را هم دارید دیسک و صفحه دایکن باید انتخاب شما باشد.
دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ والئو-VALEO
یکی از پرحاشیه ترین، قدیمی ترین،سرشناسترین مدل دیسک و صفحه های رایج در سطح کشور که عموما" خودروسازان داخلی در ابتدای شکل دهی خطوط تولید از قطعات والیو-VALEO استفاده کرده اند.
کیت کلاچ والئو در عین حال در جامعه مصرف پر اقبال است و بواسطه فروش بالا در داخل کشور دچار حواشی زیادی نیز است. از جمله موارد پیرامون این قطعه مشابهات و نمونه های تقلبی آن در سطح بازار است که عموما" هم چینی هستند. البته شرکت VALEO دارای سایت های مختلف تولیدی در سطح دنیا است که عمدتا" در اتحادیه اروپا هستند و نباید این تنوع کشورهای ارسال کننده دیسک و صفحه های والئو به ایران با تقلبی بودن آن اشتباه گرفته شود. کیت کلاچ های والئو با لیبل امنیتی هرینگتون در ایران عرضه می شود و از کشورهایی نظیر فرانسه، ترکیه، کره و ... وارد کشور میشوند. والئو نامدار نرمی و کیفیت در بین دیسک و صفحه های خودرویی است ولی سایر کیت کلاچ های خودرو در بعد کیفیت شانه به شانه این برند نامدار جلو آمده اند و چه بسا جلو زده اند ولی کماکان مشتریان به نرمی این دیسک و صفحه می بالند. چنانچه می خواهید دیسک و صفحه نرم متناسب با نیاز خانم ها در نرمی داشته باشید و بپذیرد قیمت بالای آن را بپردازید هرچند بخشی از آن پول اعتبار والئو در ایران است و هرکجا که بردید مکانیک ها آن را بشناسند می توانید کیت کلاچ والئو خرید نمایید.
دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ لوک-LUK آلمان/کارولینا
آلمان به عنوان یک کشور صاحب فناورهای صنعتی بلامنازع در ارائه دیسک و صفحه لوک آلمان در سطح کشور موفق بوده و طی چند سال جایگاه خوبی را کسب کرده و اعتماد خودروسازان داخلی را به خوبی جلب کرده اند. لوک یک دیسک و صفحه همه چیز تمام است یعنی کیفیت منطقی قیمت منطقی تر و حاشیه های زیادی هم ندارد. این مدل دیسک و صفحه در چندین سطح مجموعه کیت کلاچ برای خودروها را در بازار عرضه می کند که برخی نرمتر برخی قوی تر هستند. ظرافت دیسک و صفحه های لوک خیره کننده هستند مثلا فنرهای روی دیسک رو ببینید شاید احساس کنید با فشار دست قابل شکستن است ولی اینطور نیست و این همان مهارت آلمانی ها در تولید قطعات صنعتی است تحقق کارکرد عالی در عین ظرافت است لذا برندهای خودرویی نظیر بنز و بی ام دبلیو را در صنعت خودروسازی فراموش نکنیم.
مهمترین مشخصه دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ لوک آلمان قیمت آن نسبت به کیفیتی است که به ارمغان خواهد آورد البته یادتان نرود برخی مکانیک های دور از تمدن شهری با دیدن این کیت کلاچ آن را جدید و ناشناس می نامند. مشتریان بر این باورند دیسک و صفحه لوک در نرمی اول نباشد قطعا" پشت والئو دوم است و اگر در طول عمر نیز اول نباشد پشت سر دایکن دوم خواهد بود. جمع بندی اینکه در نمودار قیمت و کیفیت لوک آلمان در مسیر اول شدن است.
دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ کره ای
کیت کلاچ های کره ای مجموعه ای از چندین برند هستند و برای هر خودرو متفاوت که در بین انها سکو-SECO و پی اچ سی والئو-PHC-VALEO دیده می شود. برندهای کره ای دیسک و صفحه خوبند و اگر برای خودرو شما اولین نباشند قطعا" دومین برند مناسب محسوب میشوند. آنچه در مورد برندهای کره ای مطرح است وجود انها در بین دیسک و صفحه های دو شرکت ایران خودرو و سایپا می باشد که نشان دهنده سطح قابل قبول میان کیفیت و قیمت است.
دیسک و صفحه و بلبرینگ (کیت) کلاچ ایرانی تولید داخل :
از شرکت های تولیدی دیسک و صفحه  میتوان به شرکت صنعتی عظام و پلاس تکس و شایان صنعت و IPNC اشاره کرد. طی سال های اخیر بعد از برجام شرکت های خودروساز داخلی یعنی سایپا و ایران خودرو عمدتا" در خطوط تولید از محصولات این شرکت ها استفاده کرده اند.

صفحه کلاچ از چه موادی تشکیل شده؟

بسته به سطح کنترل کیفیت کشور و کارخانه سازنده از مواد مختلفی برای ساختن صفحه کلاچ استفاده میشود.
1. مواد ارگانیک : صفحه کلاچ با مواد ارگانیک در بیشترمدل های موجود در بازار ایران یافت میشود. و بیشتر برای رانندگی معمولی استفاده میشود.این مدل صفحه کلاچ دارای محدودیت در برابر افزایش دما بوده و همچنین زیر فشار بالای ناشی از لغزش از بین میروند. چون مواد ارگانیک ضریب اصطکاک کم آنهاست.
2. کامپوزیت کولار : کولار نام تجاری الیافی از جنس پاراآرمیدهای قوی  است. این محصولات معمولا به شکل نخ یا پارچه یافت میشوند. صفحه کلاچ های با جنس کولار ضریب اصطکاکی بیشتری نسبت به صفحه کلاچ های ارگانیک داردند.
هر گاه ضریب اصطکاکی در صفحه کلاچ بالا میرود حالت تهاجمی در درگیری قطعات بیشتر میشود. در دنده های سبک و دنده معکوس صدای پچ پچ شنیده میشود. کولار با تمامی دیسک ها و فلایویل های مورد استفاده در خودرو های دنیا سازگار است و نوعی صفحه کلاچ بروز است.
3. آهن سینیترینگ شده : سینیترینگ آلیاژی است که به وسیله آن میتوان مواد فلزی و سرامیکی را شکل داد.این مدل صفحه کلاچ بخاطر توانایی بالای در برابر لغزش ها و حفظ ضریب اصطکاکی مشهور است. این مدل دیسک و صفحه در خودرو های پر قدرت مورد استفاده قرار میگیرد. طول عمراین مدل دیسک و صفحه بیشتر است.
اگر در اثر لغزش شدید کلاچ پایین رفت قابلیت این را دارد که مجددا به حالت قبل باز گردد.

0 تومان 
اضافه به سبد خرید